Яскравою сторінкою в історії культури Оржиці і краю є біографія КЗ "Публічна бібліотека" Оржицької селищної ради

/Files/images/_n.jpg

Кожна бібліотека, як і людина – має свою долю, і складається вона у всіх по різному, як у тій пісні О. Білаша «Два кольори», і вишита червоними, та чорними нитками. Так склалося в історії, що бібліотечні заклади у своєму становленні і розвитку проходять досить важкий і тернистий шлях, адже бібліотеки, на жаль, традиційно вважаються не головною сферою життя. Історія нашої бібліотеки сповнена багатьма подіями, йшла складним та гідним шляхом, творили, віддавали свої сили і уміння надзвичайно совісні, відповідальні та щирі люди.


Мережа бібліотек області почала формуватися в середині 19ст., у 1890 році їх налічувалось вже 1068 з книжковим фондом 16 мл. одиниць зберігання.
Найдавніші відомості про бібліотеки району надав Лубенський краєзнавчий музей
«Асігновка на бібліотеки. Лубенські чергові земські збори ухвалили асігнувати на 1914 рік бібліотекам-читальням в м.м. Оржиці та Яблонові і с.с. Круподеринцях. Зарозі, Тарандинцях, Круглику, Золотухах —по 100 карб, кожній, лубенській городській громадській бібліотеці 50 карб., на чотирі нових шкільних бібліотеки по 55 карб, на кожну, на чотирі колекції „наглядныхъ пособій“ для 4-х нових шкіл по 50 карб., на доповнення шкільних бібліотек в 99 школах по 20 карб, на кожну. Ті ж земські збори ухвалили асігнувати на недільні курси в с. Круподеринця —100 карб, і на содержування передвижного музею —690 карб.
1913 р.»
В 1932 році в Оржиці закрили церкву, яка стояла за шкільним подвір’ям і була обгороджена залізним парканом. У приміщенні церкви відкрили будинок культури, тут же розмістилася і бібліотека. Перша згадка про Оржицьку районну бібліотеку датується 1938 роком.. Хто був першим бібліотекарем невідомо. В довоєнний період 1938 по 1939 рік бібліотекою опікувалася Давиденко Антонина Кирилівна (1920 року народження). Працювала вона подвижницьке, незважаючи ні на що.
Під час Великої Вітчизняної війни бібліотека була зруйнована і відновила свою діяльність лише в 1949 році. У повоєнні роки відбувається упорядкування мережі бібліотек та відкриття нових В хаті Вітченко Уляни Іларіонівни працювала дитяча бібліотека. Завідувала нею Корнієнко Марія Олександрівна, бібліотекар Орел (Бова) Ольга Петрівна, чоловік якої Орел Іван Филонович був завідуючим відділом культури. В 1950 році в дитячу бібліотеку прийшла працювати Приймак Паша Григорівна, завідуюча – Кармаза Мотря Григорівна, техпрацівником – Тимошенко Марія Іванівна, яка ходила на пошту, отримувала книги, записувала їх в реєстраційну книгу та розставляла по відділах на полицях.
В 1952- 1953 роках дитяча бібліотека була в приміщенні старої аптеки. З 1959 по 1961 рік – в старому суді. Бібліотека для дорослих знаходилась у будинку, де жила директор Півень Марія Єрофіївна, яка працювала на цій посаді 26 років. До Півнів будинок належав заможним людям Кишінським. Декілька разів бібліотека змінювала своє місце перебування.
Програма діяльності бібліотек на цьому етапі визначала постанова ЦККПРС «Про стан та заходи покращення бібліотечної справи в країні» (1959р.).
У 1965 році виділили нове пристосоване приміщення біля хлібозаводу і з одної бібліотеки перерозподілом фонду створили дві: для дорослих і для дітей. У Полтавській області відкривається відділ культурно - освітніх установ, до якого з підпорядкування обласного відділу народної освіти переходять масові бібліотеки області. У відновлення бібліотек велику допомогу надавало місцеве населення. Молодь влаштовувала суботники, збирала літературу.
Робота бібліотек була спрямована на регулярне проведення бесід, конференцій, вечорів з організацією книжкових виставок, оформлення бібліотечних плакатів суспільно – політичної тематики. У ці роки багато уваги приділяється обліку і збереженню фондів, проводиться переоблік книжкових фондів, вводяться інвентарні книги.
Варто згадати імена тих працівників, які багато років свого життя віддали бібліотечній справі. Оржицькі читачі з великою вдячністю згадують імена працівників бібліотеки 50 – 70 років: Приймак П.Г., Півень М.Є., Гейко П.Т., Рублевська Г.Х., Єрченко Г.А, Мазуренко Г.А., Победу І.В., Слинько М.О., Микитенко К.Г., Срібну Н.П.

/Files/images/(109).jpg/Files/images/ок (108).jpg

Колектив Оржицької бібліотеки 60-70 рр. Директор Півень М.Є., Гейко П.Т., Победа І.В., Приймак П.Г., Єрченко Г.А.

Декого із згаданих нами сьогодні уже немає в живих. Вони несли людям тепло, радість, світлий промінчик знань. Лагідна усмішка, добре слово, поради бібліотекарів кликали читачів до скарбниці знань.
Після XXІІ з’їзду КПРС, де було прийнято партійну програму, утверджено моральний кодекс будівника комунізму та визначено основні напрями комуністичного виховання. Відтоді, на довгі роки ідейно – політичне, трудове, естетичне, фізичне, моральне та інтернаціональне виховання стали визначальними у роботі бібліотеки.
Період 1978-1985 років можна вважати перебудову бібліотечного обслуговування шляхом централізації існуючої мережі бібліотек, яка здійснювалася відповідно до постанови колегії Міністерства культури Української РСР «Про затвердження плану централізації державних масових бібліотек Української РСР на 1975-1980рр».
В 1978 році була проведена централізація бібліотек Оржицького району. Утворилась нова система управління і фінансування, яка проіснувала до 2010 року, коли відбулася децентралізація бібліотечної системи.
В 1987 році бібліотеку переводять в приміщення старої школи. Світле, просторе приміщення дає змогу проводити читацькі конференції, бесіди, обговорення. Це були роки росту та розквіту бібліотечної справи. Та нажаль з 90 – х років xxст. починається новий етап в історичній долі України. 24 серпня 1991 року Верховна Рада України проголошує Акт про державну незалежність України. Період становлення України, як незалежної держави, вкрай негативно позначився на розвитку бібліотек. Значне зменшення фінансування, неповна зайнятість фахівців. Бібліотекарі мужньо переживали наслідки економічної кризи, навчилися працювати в нових умовах господарювання. Через недостатнє фінансування різко зменшився обсяг надходження нової літератури. Наприклад у 1996 році -наслідки цих процесів, міграція населення, зменшення народжуваності стало різке зменшення кількості читачів.
Приємною подією у 1998 році для працівників бібліотечної галузі став Указ Президента України про встановлення, враховуючи вагомий внесок бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність подальшого підвищення їх ролі у житті суспільства та підтримуючи ініціативу бібліотеки громадськості, 30 вересня свято – Всеукраїнський день бібліотек.
Не можна не згадати наших колег, які багато років свого життя віддали бібліотечній справі і зараз волею долі працюють в різних сферах нашого життя: Коба Т.Ф., Кулик В.І., Танцнер О.Г., Слинько Н.Г., Соломаха Л.Д., Корнієнко С.В., Малука С.А.
З 1984 по 2010 рік бібліотеку очолювала Слинько Валентина Іванівна. Творча, з добрим талантом організатора бібліотечної справи, разом із своїми колегами Романенко В.А., Цуп Н.П., Горбенко Л.М., Василькова Л.О., Шульга Л.В., Черненко В.С. зуміла за непростих фінансово- економічних умов так спрямувати діяльність бібліотеки, що заклад задовольняв якнайширші потреби і запити читачів. Виїзні семінари в сільських бібліотеках, школи передового досвіду, пересувки на тракторних бригадах, фермах, пункти видачі літератури, обов’язкова участь бібліотекарів в художній самодіяльності.
В 2008 році фонд бібліотеки налічує 47 625 екз., понад 100 назв періодичних видань, якими щороку користується більше як 1723 читачі. З такими показниками бібліотека відзначила своє 70 річчя. На святкування були запрошені представники влади, бібліотекарі старшого покоління, представники від партій, вихованці будинку школяра. Теплі слова, квіти, подарунки отримали господарі книгозбірні за багаторічну і клопітку роботу.

/Files/images/(110).jpg

Колектив Оржицької ЦРБ 2008 рік та Кульчинський М.Г.
З 2000 року ми уже працюємо у світлому теплому, затишному домі книги, колишній дитячий садок. У всі часи бібліотекарям було не легко, самотужки зробили ремонт приміщення, перевезли книжковий фонд, меблі, обладнання. Завзяті, наполегливі бібліотекарі усе можуть здолати, тому приміщення бібліотеки зручно обладнано, умебльовано, посаджено квіти.
На посаді директора Оржицької центральної районної бібліотеки з 2010 року працює молода, ініціативна Черненко Валентина Степанівна. За її ініціативи у 2012 році бібліотека виграла четвертий тур конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг за допомогою вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст». За допомогою цієї програми бібліотека отримала три комп’ютери, навушники, скайпи та принтер. «Біліоміст» відкриває перед нами нові можливості, послуги: віртуальні подорожі, екскурсії, спілкування у мережі, пошук необхідної інформації, оформлення робіт в текстових і графічних редакторах, запис матеріалів на зовнішні носії, слайдові презентації. Директор бібліотеки учасник семінарів по програмі «Бібліоміст» у м. Суми, м. Києві, м. Полтаві, переймає досвід та впроваджує в роботу нашої книгозбірні.
Спрямовуючи свою роботу на даних напрямках бібліотека має свої досягнення та успіхи – «Подяка» за участь в обласному огляді – конкурсу на кращий сценарій масового заходу по популяризації серед молоді знань з питань попередження обігу наркотиків, профілактики наркоманії та СНІДу (2009р. Василькова Л.О); «Подяка» за участь в обласному турі Всеукраїнського конкурсу «Читаю я ! Читає вся моя сім*я!» (2010р. Василькова Л.О); «Подяка» за організаторську роботу по проведенню обласного конкурсу фоторобіт серед молоді Полтавщини « Людина і книга» (2011р. Василькова Л.); «Подяка» за участь в обласному конкурсі на кращу розробку заходу з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників на тему « Краєзнавча робота з юнацтвом: сучасний аспект» (2011р. Романенко В.А.);
«Диплом 2 ступеня» нагороджена Оржицька районна бібліотека для дітей і посіла 2 місце в обласному конкурсі – огляді « Маленький читач та бібліотечні послуги: забезпечення якості та моделі удосконалення» (2011р. Козина С.М).
Своє 75 річчя бібліотека відзначила відкриттям пункту публічного доступу до Інтернету та початку надання нови послуг(листопад 2014р) - це новий етап розвитку бібліотечної системи в районі, залучення нових користувачів, інноваційні методи роботи. На святкування були запрошені: представник регіональної програми «Бібліоміст» у Полтавській області Кіященко Г.В., завідуюча науково – методичним відділом Полтавської обласної наукової бібібліотеки ім..Котляревського Чорноволенко Л І., активні користувачі бібліотеки, представники влади, Сидоренко О.В. редактор газети «Оржицькі вісті», актив клубу «Сива ластівка», колишні працівники бібліотеки, учасники художньої самодіяльності районного будинку культури, вихованці Оржицького БДЮТ . «Золоті формуляри» отримали кращі читачі - Лошакова Т.О., Бєлова І.Б, Олійник О.І., МельнікоМ.Є, Банаренко В.П, Реута Р.М., Михайленко Т.Г.
По «Skype» спілкувалися та приймали вітання від колег з Чутівської ЦРБ. Вітання, квіти, подарунки, щирі слова линули з вуст головного спеціаліста відділу культури Федоренко Т.М., колишнього директора бібліотеки Слинько В.І., член клубу за інтересами «Сива ластівка» Клепань В.Ф. Художні номери у виконанні Ю. Колесника, Л.Житинської, А. Грицун.)
Оржицька центральна районна бібліотека стала у 2016 році переможцем обласного огляду-конкурсу бібліотечних веб-сайтів Полтавщини.Управління культури Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського, Полтавське обласне відділення (філія) ВГО «Українська бібліотечна асоціація» з 22 липня по 12 вересня 2016 року проводили обласний огляд-конкурс бібліотечних веб-сайтів Полтавщини.Визначено переможцями обласного огляду-конкурсу бібліотечних веб-сайтів бібліотек Полтавщини у категорії «Кращий веб-сайт центральної районної/міської бібліотеки» та нагороджено Дипломами І та ІІ ступеня Управління культури Полтавської облдержадміністрації з врученням призів: Дипломом І ступеня Кременчуцьку центральну міську бібліотеку для дорослих ім. О. М. Горького;Полтавську міську центральну бібліотеку Дипломом ІІ ступеня - Оржицьку центральну районну бібліотеку ( бібліограф – Козина С.)
У 2017 році замінено вікна на пластикові, придбано іще один комп’ютер, в цьому ж році поповнено фонд бібліотеки новими книгами з місцевого бюджету на cуму 5 тис грн. У 2018 році придбано фотоапарат за кошти районної ради.
Відповідно до рішення третьої (позачергової) сесії Оржицької селищної ради №43 від 23 грудня 2020 року бібліотеку передано у громаду і вона змінює свою назву - КЗ "Публічна бібліотека" Оржицької селищної ради. Директором на конкурсній основі призначено Василькову Лілію Олександрівну.
У 2021 році наша читачка дитячого відділу бібліотеки переможець обласного етапу Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу "Творчі канікули -2021". Дарина Черненко перемогу здобула у номінації «Знайомтесь – це ми» з оповіданням «В цьому сезоні ми Робінзони» .
Кожен історичний період розвитку держави відповідним чином позначається і на пріоритетах діяльності бібліотек. Війна зачепила усі без винятку сфери суспільного життя і торкнулася кожного громадянина і мешканця України. Нині бібліотекарі та бібліотеки приймають виклики, породжені війною та шукають рішення для подолання існуючих проблем та загроз.
З самого початку війни колектив бібліотеки долучився до волонтерського фронту. Плетемо маскувальні сітки, передаємо харчі, ліки для захисників. Для родин переселенців збираємо одяг, дитячі речі, іграшки.
Не дивлячись на ці важкі часи, ми перемогли у трьох обласних конкурсах. Переможцем обласного етапу Всеукраїнського літературного конкурсу "Творчі канікули -2022" стала Черненко Дарина у номінації "Знайомтеся - це ми!".
Друге місце отримала Черненко Валентина Степанівна у обласному конкурсі "Мислити глобально - діяти локально" та дітки які знімалися у відеоролику.
Переможець обласного конкурсу і призове 2 місце"Лідер читання -2022" Біла Софія, учениця 9 - го класу Оржицької ЗОШ.
Переможець конкурсу «Лідер читання- 2023», наша читачка - Дзюба Іванна, яка зайняла почесне III місце.
Наша бібліотека, на початку 2023 року взяла участь у проєкті «Польська полиця в Україні». «Польська полиця в Україні» – пілотний грантовий проєкт. Інститут книги в Польщі (IK PL) надає гранти українським видавцям для видання книжок польських авторів українською мовою. Від результатів реалізації цього проєкту залежатиме подальша співпраця Інституту з Інститутом книги в Польщі щодо продовження Польської полиці, а також з іншими закордонними інституціями щодо створення книжкових колекцій різних національних літератур у публічних бібліотеках України.
У жовтні-листопаді 2023 року бібліотека отримає комплект з 20 нових книжкових видань для створення книжкової полиці польської літератури в книгозбірні.
Від маленьких перемог рухаємося до Перемоги.
Кiлькiсть переглядiв: 911

Коментарi